Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -

Robisz zakupy przez internet? Uważaj na oszustów!

Zbliżają się święta. Coraz więcej osób decyduje się kupić wymarzone podarunki przez internet. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszustów. Do policjantów z Kędzierzyna-Koźla coraz częściej zgłaszają się osoby, które zostały oszukane podczas zakupów w sieci. Mundurowi radzą, co zrobić, aby nie paść ofiarą przestępców internetowych.

Powoli rozpoczyna  się gorączka przedświątecznych zakupów. Coraz częściej i chętniej kupujemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Robiąc zakupy przez internet pamiętajmy o ostrożności. Nie  brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk. Do policjantów z Kędzierzyna-Koźla coraz częściej zgłaszają się osoby, które zostały oszukane podczas zakupów internetowych. Pokrzywdzeni zazwyczaj zakupili towary, wpłacili pieniądze i nie otrzymali swojego zamówienia.

W ostatnich dniach do funkcjonariuszy zgłosiły się osoby, które zostały oszukane podczas zakupów internetowych. Czterech mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, na portalu internetowym zamówiło telefony komórkowe za 980 zł, 1700 zł, 2 400 zł, 2 600zł. Kolejna osoba kupiła przez portal ogłoszeniowy konsolę do gier. We wszystkich przypadkach pokrzywdzeni wpłacili pieniądze na wskazane konto, jednak do dzisiaj nie otrzymali towaru.

Aby nie paść ofiarą przestępstwa internetowego, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

·        Podczas zakupów dokonywanych przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.

Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona  zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź emaile. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność.

Najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji. Zachowajmy czujność w przypadku, gdy nie można osobiście odebrać zakupionego towaru.

·        Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot.

Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na "niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.

·        Nie płaćmy „w ciemno” za towar, którego fizycznie nie widzieliśmy.

Jeśli to możliwe, wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę należy wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.

·        Gromadźmy całą korespondencję ze sprzedającym.

Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem

Informacja: KPP Namysłów