Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -

Namysłów

Pałac w Woskowicach Małych. Woskowice Małe położone są 11 km na północny wschód od Namysłowa. Zabudowa zespołu pałacowo parkowego ukształtowała się w XVIII i na przełomie XIX i XX wieku. Obecna budowla powstała około 1800 r. Na zrębie wcześniejszej. Ostatnia przebudowa w 1912 roku nadała jej styl neogotycki. Pałac wybudowano na planie prostokąta z wysoka wieżą od wschodu. W centralnej części dziedzińca znajduje się renesansowy spichlerz wybudowany w latach 1872-74.

Pałac w Rychnowie. Pierwsze wzmianki o majątku ziemskim w Rychnowie pochodzą z roku 1273. Nad całym kompleksem dominuje pałac pochodzący z trzeciej ćwierci XVIII wieku. Swój obecny kształt w stylu neoklasycznym przybrał w 1905 roku.. Na zachód od pałacu położony jest stary dwór dwukondygnacyjny z przełomu XVI/XVII wieku. Inne ciekawe obiekty w tym założeniu to stajnia z dwoma spichlerzami.

Zespół pałacowo parkowy w Przeczowie położony jest przy drodze na Oławę. Obiekt usytuowany został w miejscu dawnego ogrodu ozdobnego. Jego obecny układ przestrzenny ukształtowano w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy to na bazie wcześniejszego obiektu powstał budynek  nawiązujący stylem do gotyku angielskiego. W pałacu zachowały się: strop z neogotycką  dekoracją sztukatorską, kamienny kominek, stolarka z motywami neogotyckimi, balustrada schodów i galerii.

Zespół pałacowy w Minkowskiem z został wzniesiony w latach 1765-84 r i znajduje się 12 km na południowy-wschód od Namysłowa. Swój kształt zawdzięcza wpływom poczdamskiej szkoły architektonicznej. Budynek zdobiony jest bogato barokowymi ornamentami, otacza go park krajobrazowy z neogotycką kaplicą grobową z 1873 r oraz tzw. ruina romantyczna z wieżą i murem z polnych kamieni. Otaczający go park pochodzi z wieku XVIII miał on charakter barokowy jednak na przełomie wieków XVIII i XIX, przekształcono go w park  romantyczno – sentymentalny.

Ligota Książęca. Świątynia Wniebowzięcia NMP w Ligocie Książęcej powstała w połowie wieku XIX. W ostatnich dniach maja roku 1945, żołnierze Armii Czerwonej podpalają obiekt. Mieszkańcom wsi udało się odbudować kościół w 1956 r. W sierpniu 1957 roku świątynię poświęcono i erygowano parafię. Tego samego dnia nastąpiło również intronizowanie obrazu Patronki kościoła „Matki Boskiej Otynieńskiej”. Obraz ten wraz z dwoma ołtarzami bocznymi, amboną, chrzcielnicą, stacjami drogi krzyżowej, a nawet  żyrandolem przybył z Otyni (dziś Ukraina).

Ziemiełowice. W miejscowości położonej 5 km na południowy- wschód od Namysłowa znajduje się kościół p.w. św. Marii Magdaleny z drugiej połowy XIV w. odbudowany w latach 1958-60. w pobliżu możemy obejrzeć również zespół pałacowo parkowy z końca XIX wieku. Pałac zachował się w dość dobry stanie jednak brak nadzoru i opieki powoduje jego stopniową degradację, natomiast park utracił dawny styl i w chwili obecnej sprawia wrażenie „naturalnego”.