- Turystyka
- Namysłów Zielony Powiat
Namysłów Zielony Powiat
Ziemia Namysłowska jest krainą pięknych lasów, krajobrazów i zabytków. Jest to region zróżnicowany krajobrazowo i gospodarczo, a jego perłą jest 750 letni Namysłów. Niemal cały Powiat leży w obrębie Równiny Oleśnickiej.
W krajobrazie uwydatnia się różnica między terenami bezleśnymi na północy, a lesistą częścią południową. Rozległe lasy, Bory Namysłowskie, są pozostałością pierwotnej puszczy.
Jedną z charakterystycznych cech krajobrazu na południu regionu są piaszczyste wzniesienia. Okazałe, a zarazem malownicze wały morenowe cieszyły się szczególnie dużym zainteresowaniem człowieka już od czasów mezolitu (10000-4200 lat p.n.e.); zakładano tu obozowiska oraz osady. Suche, dobrze nasłonecznione, położone w pobliżu wody i obfitujących w zwierzynę lasów pagórki, stanowiły atrakcyjny teren dla starożytnych rolników, hodowców i myśliwych. Najwięcej wzniesień znajduje się w okolicy Świerczowa i Dąbrowy Namysłowskiej.
Zobacz mapę powiatu:
Ziemia Namysłowska kryje w sobie wiele propozycji dla turystów ciekawych świata, który ich otacza.
Stobrawski Park Krajobrazowy jest zieloną wizytówką Powiatu Namysłowskiego. Rozciąga się na obszarze aż 52 tys. hektarów i obejmuje tereny należące do 14 gmin, w tym: Namysłowa, Pokoju, Świerczowa i Domaszowic. Rozległe kompleksy leśne stanowią niemal 80 % powierzchni parku. Jest to najmłodszy park krajobrazowy Województwa Opolskiego.
Utworzony w 1999 r. stanowi doskonałe uzupełnienie górskiego w swym charakterze Parku Krajobrazowego Gór Opawskich oraz wyżynnego Parku Krajobrazowego Góry św. Anny.
Zobacz mapę parku:
Na terenie Parku występuje 50 gatunków roślin chronionych oraz około 140 gatunków roślin rzadkich. Zobaczyć tu można storczyki, długosza królewskiego, kotewkę orzech wodny, lilie złotogłów, wawrzynka wilczełyko, a także rosiczkę okrągłolistną. Świat zwierząt reprezentuje ponad 220 gatunków chronionych zwierząt (w tym 140 gatunków ptaków, a wśród nich znajduje się 21 gatunków globalnie zagrożonych). Obserwować tu można kormorana, orła bielika, wydrę, bobra, a nawet niezwykle barwnego zimorodka. Przy odrobinie szczęścia, w czasie jednego spaceru spotkać możemy wiele gatunków motyli i ważek. Występuje tu największa ważka europejska - husarz władca którą łatwo rozpoznać po wielkości i błękitno-zielonej barwie.
-
Wędrówka przez bory - ścieżka w okolicach Ładzy
Ścieżka położona na terenie gmin Pokój, Dobrzeń Wielki i Popielów, w powiecie opolskim i namysłowskim, w Nadleśnictwie Kup. Ścieżka ma dwa warianty. Wariant rowerowy rozpoczyna się przy budynku siedziby SPK, długość wynosi 13,5 km. Wariant pieszy rozpoczyna się przy szosie Ładza - Popielów i kończy się w Ładzy - długość 4,5 km. Więcej informacji (opis+mapa)
Data publikacji: 07-10-2011 09:04 -
Śródleśne łąki - ścieżka między Dąbrówką Dolną a Zawiścią
Ścieżka rowerowa położona na terenie gminy Pokój, w Powiecie Namysłowskim, w Nadleśnictwie Kluczbork. Początek i koniec ścieżki znajduje się w Dąbrówce Dolnej. Długość trasy wynosi około 10 km. Więcej informacji (opis+mapa)
Data publikacji: 07-10-2011 08:59 -
Podglądamy ptaki -Ścieżka między Starościnem a Kuźnicą Dąbrowską
Ścieżka rowerowa położona na terenie gminy Świerczów, w Powiecie Namysłowskim. Początek i koniec ścieżki znajduje się w centrum Starościna. Długość trasy wynosi około 11 km. Szosa, którą poprowadzono część ścieżki, charakteryzuje się małym natężeniem ruchu. Więcej informacji (opis+mapa)
Data publikacji: 07-10-2011 08:53 -
Ścieżka w okolicach Krzywej Góry
Ścieżka o długości 5 km prowadzi doliną Budkowiczanki przez teren stanowiący mozaikę łąk, lasów i wydm. Jest dogodnym miejscem do obserwacji ptaków drapieżnych, a jej dodatkową atrakcją jest dobrze zachowane średniowieczne grodzisko. Więcej informacji (opis+mapa)
Data publikacji: 07-10-2011 08:49