Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -

Rehabilitacja w PROMYKU

Mieszkańcy DPS „PROMYK” mogą korzystać z sali rehabilitacyjnej Wyposażonej w różnego rodzaju sprzęt do ćwiczeń. Podstawowym elementem Jest urządzenie typu UGUL, czyli „klatka’ wykonana z grubego drutu pozwalająca na nieograniczoną możliwość mocowań podwieszek i przyrządów do odciążenia ciała osoby ćwiczącej. Na tym stanowisku wyposażonym w leżankę pacjenci mogą wykonywać prawie wszystkie rodzaje ćwiczeń.

Najczęściej stosowane są jednak ćwiczenia samowspomagające, czynne w odciążeniu lub w odciążeniu z oporem a ich dobór zależy od sprawności i siły mięśniowej pacjenta. Na wyposażeniu sali są także dwie leżanki do terapii indywidualnej, drabinki, stół terapeutyczny do ćwiczeń manualnych, mini-rowerek stacjonarny oraz pomoce ortopedyczne tj. balkoniki, laski, kule czy parapodium do pionizacji biernej. Oprócz wcześniej wymienionych ćwiczeń mieszkańcy uczestniczą również w terapii indywidualnej z fizykoterapeutą.

Terapia ta nakierowana jest głównie na poprawę funkcji pacjenta aby podnosić jego samodzielność życiową. Są to m.in. ćwiczenia związane z nauką chodzenia, przesiadania się z łóżka na wózek i odwrotnie, spożywania posiłków oraz inne.

Stosowane są także ćwiczenia równoważne, zwiększające siłę mięśniową i poprawiające stabilność, które pośrednio również przyczyniają się do lepszego funkcjonowania pacjenta w codziennym życiu.

U osób, które ze względów zdrowotnych muszą długotrwale przebywać w pozycji leżącej , wykonywane są ćwiczenia oddechowe i przeciwzakrzepowe aby zapobiec powikłaniom ze strony układu krążenia i układy oddechowego.

Stosowane są również ćwiczenia izotermiczne, które przede wszystkim opóźniają procesy patologiczne wywołujące osłabienie i zaniki mięśniowe.

Oprócz ćwiczeń mieszkańcy, których dotykają dolegliwości bólowe mogą skorzystać z masażu leczniczego oraz zabiegów fizykalnych. Masaż m.in. poprzez pobudzenie układu krwionośnego i limfatycznego powoduje wzrost zaopatrzenia masowanych tkanek w tlen i substancje odżywcze oraz ułatwia odpływ krwi żylnej z tych okolic. Ma on silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne ale także przyczynia się do wchłaniania obrzęków i likwidacji zatorowych.

Z zabiegów fizykalnych najczęściej stosowane jest naświetlanie światłem spolaryzowanym za pomocą lampy BIOPTRON. Poza działaniem przeciwbólowym ma ona duże zastosowanie w leczeniu ran i odleżyn.