Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -

Bilateralne obroty towarowe

polsko-czeskie centrum logo.jpeg

Bilateralne obroty towarowe
( import - eksport ) Polska-Czechy

Dynamika wzrostowa wzajemnych obrotów pomiędzy Polską i Republiką Czeską utrzymuje się w dalszym ciągu na wysokim poziomie.
W roku 2003 polsko- czeskie obroty handlowe osiągnęły wartość 4,463 mld $, w roku 2004 5,452 mld $, zaś a w roku 2005 6,446 mld $.


Towary i usługi poszukiwane na rynku


Znaczące możliwości dalszego zwiększania skali wymiany handlowej występują w wielu grupach i asortymentach towarowych, a w szczególności w artykułach rolno-spożywczych, a także chemii gospodarczej, warzywach świeżych i mrożonych, serach i twarogach oraz tekstyliach.
Polskie wyroby osiągnęły już na rynku czeskim stosunkowo wysoki poziom konkurencyjności, w tym szczególnie w następujących branżach:
- odzieżowej i obuwniczej; polscy producenci obuwia są w chwili obecnej trzecim eksporterem obuwia na rynek czeski,
- artykułów gospodarstwa domowego,
- meblarskiej,
- artykułów rolno-spożywczych; w segmentach warzyw i owoców, ryb, soków i napojów, słodyczy, dżemów i mrożonek udział jest jeszcze większy.
Duży wzrost zainteresowania czeskich klientów polskimi wyrobami możemy zaobserwować również w branży wyrobów budowlanych. Wśród wyrobów branży budowlanej, które cieszą się największym powodzeniem w Republice Czeskiej możemy wymienić np.: stolarkę budowlaną, kabiny prysznicowe, terakotę, meble łazienkowe.


Prognozy rozwoju wymiany dwustronnej


Prognozy rozwoju wymiany handlowej między Polską i Republiką Czeską są bardzo dobre.
Na terenie Republiki Czeskiej prowadzi działalność gospodarczą ponad 700 podmiotów gospodarczych z polskim kapitałem. Są to w większości przypadków firmy małe i średnie. Działają one w bardzo wielu gałęziach gospodarki. Bardzo dobrą pozycję na rynku czeskim wypracowały sobie firmy działające przede wszystkim w branżach: meblarskiej, odzieży i sprzętu turystyczno-sportowego, jak również zajmujące się artykułami spożywczymi.

Biorąc pod uwagę przewidywany w ciągu najbliższych 2 lat wzrost PKB w Polsce i Republice Czeskiej, należy oczekiwać, że rozwój wzajemnej współpracy gospodarczej, w tym wymiany handlowej, między naszymi krajami będzie systematycznie wzrastał.

Rysunek1.jpeg

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach PIW INTERREG IIIA  Czechy-Polska 2004-2006