Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -

Dzień Przeciwko Karze Śmierci

22 września 2011 r. w dalekiej Georgii w Stanach Zjednoczonych został stracony Troy Davis. Wykonano karę śmierci, mimo iż nie było stuprocentowej pewności co do jego winy, a o sprawiedliwy proces apelowały organizacje pozarządowe i zwykli ludzie z całego świata. Co ta historia ma wspólnego z Namysłowem? Są wśród nas ludzie, którzy podpisali się pod apelem o wstrzymanie wykonania kary śmierci na Davisie. Jest też działająca w 1 Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Iwaszkiewicza Szkolna Grupa Amnesty International nr 62 (SGAI), która zorganizowała we współpracy z Grupą Horyzont – Przeciw Karze Śmierci akcję pod hasłem Dzień Przeciwko Karze Śmierci.

18 października 2011 r. w auli namysłowskiego ogólniaka zgromadzili się jego uczniowie oraz grupy zaproszonych przedstawicieli Gimnazjum nr 2, Zespołu Szkół Mechanicznych i Zespołu Szkół Rolniczych. SGAI zaprezentowała na wstępie wszystkim zgromadzonym sugestywny teatr cieni przedstawiający egzekucję mordercy oraz prezentację multimedialną uzupełnioną o sondę uliczną przybliżającą problem kary śmierci we współczesnym świecie.
Następnym punktem programu była projekcja filmu pt. „Kapelan domu śmierci” udostępnionego przez Grupę Horyzont. Film opowiadał o życiu pastora towarzyszącego w ostatniej drodze osobom skazanym na karę śmierci. Historia ta przeplatana konkretnymi, wstrząsającymi przypadkami ludzi, którzy skończyli swój żywot porażeni prądem lub po podaniu zastrzyku, wywarła duże wrażenie na widzach. W opinii wielu z nich film był „mocny” i bez ogródek pokazał barbarzyństwo kary śmierci.

Ostatnim punktem programu była debata pod hasłem „Kara śmierci – sprawiedliwość czy zemsta”. W dyskusji wzięło udział wielu uczniów biorących udział w imprezie szkół. Argumenty przeciwników kary śmierci ścierały się z racjami jej zwolenników, a młodzi Namysłowianie skutecznie bronili swoich stanowisk.
Dyskusja na temat kary śmierci jest z gatunku tych, których nie sposób rozstrzygnąć. Adwersarze pozostają przy swoich stanowiskach, a kwestia stosunku do kary głównej pozostaje do rozstrzygnięcia w sumieniu każdego człowieka. Największymi walorami Dnia Przeciw Karze Śmierci było bez wątpienia przybliżenie problemów związanych z wykonywaniem tego typu kary we współczesnym świecie, a z drugiej aktywny udział w debacie namysłowskiej młodzieży. Dodatkową wartością była możliwość podpisania apelu do prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o zaprzestanie stosowania w tym kraju  kary śmierci.

Wszystkim uczestnikom Dnia Przeciwko Karze Śmierci należą się podziękowania, a największe słowa uznania należy skierować do sześciorga członków SGAI, uczennic i ucznia klas drugich ogólniaka: Joanny Łopion, Żanety Lenart, Marty Lew, Pauliny Stawiarskiej, Weroniki Rurarz i Wojciecha Słoniewskiego.