Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -

Weekend Teatralny z "Bez Atu"

Namysłowska Grupa Teatralna Bez Atu oraz Namysłowski Ośrodek Kultury zapraszają na weekend teatralny podczas którego w piątek 27 i w sobotę 28 kwietnia będziemy mieli okazję obejrzeć dwa spektakle z repertuaru grupy, reżyserowane przez Panią Aleksandrę Patelską.

1.jpeg
"Bez Atu" 24 marca br. podczas pokazu "Łużyckiego króla" w Budziszynie na Łużycach

Zespół Teatralny BEZ ATU – amatorska grupa teatralna działająca od października 1999 roku przy Namysłowskim Ośrodku Kultury, pod kierunkiem Aleksandry Patelskiej - emerytowanej nauczycielki języka polskiego. Do kwietnia 2012 roku zespół wystawił kilkanaście sztuk teatralnych zarówno autorów polskich, jak też zagranicznych, m.in.: „Kwintet” Andrzeja Stasiuka, „Zabij mnie” i „Koronację” Marka Modzelewskiego, „Trzy zbiry” Daria Fo, „Łysą śpiewaczkę” Eugène’a Ionesco oraz „Łużyckiego króla” Jurija Kocha. Ponadto zespół był współorganizatorem wieczorów literackich poświęconych lokalnym twórcom poezji. Grupa występowała z powodzeniem na wielu przeglądach teatralnych w kraju i za granicą. Po nawiązaniu w 2004 roku współpracy z Katedrą Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego cztery różne spektakle w wykonaniu „Bez Atu” zostały zarejestrowane zawodowym sprzętem telewizyjnym i ukazały się na płytach DVD.  

 „Łużycki król” w odsłonie teatru „Bez Atu”
Tekst współczesnej komedii utopijnej Jurija Kocha „Łużycki król” trafił do Namysłowa w sierpniu 2009 roku, a  do prac nad przygotowaniem polskiej premiery tej sztuki przystąpiono na początku 2010 roku.
 Inauguracyjny pokaz odbył się w ramach XII Dni Łużyckich w Namysłowskim Ośrodku Kultury 6 listopada 2010 roku w obecności Jurija Kocha, reprezentantów dolnołużyckiej miejscowości Hochozy, gdzie toczy się akcja sztuki, a także Związku Serbów Łużyckich „Domowina” oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Polsko - Serbołużyckiego „Pro Lusatia”.    
Warto przy tej okazji zauważyć, że przekłady łużyckich utworów dramatycznych na język polski należą do rzadkości. Polską premierę „Łużyckiego króla” w Namysłowie zawdzięczamy niezwykłemu zaangażowaniu Piotra Pałysa, prezesa „Pro Lusatii”, oraz Michała Machury, który specjalnie na Dni Łużyckie dokonał przekładu tekstu z języka dolnołużyckiego.
Kilkusetosobowa publiczność, zgromadzona na premierze, owacyjnie przyjęła „współczesną komedię utopijną” najwybitniejszego serbołużyckiego dramaturga. Mimo specyficznego tła historycznego, społecznego i kulturowego sztuka okazała się w swej sile wyrazu niezwykle uniwersalna. Najistotniejsze i najbardziej pojemne zagadnienie w „Łużyckim królu” dotyczy bowiem roli przypadku w życiu człowieka. Dramat jest próbą odpowiedzi na szereg pytań: jak splot zaskakujących wydarzeń zmienia ludzi? jak nagły sukces zwykłego człowieka oddziałuje na otoczenie? w jaki sposób sąsiedzi, znajomi zachowują się, gdy ktoś z ich okolicy wygrywa, gdy zmienia się jego status społeczny? jaką, wreszcie, postawę wobec otoczenia przyjmują ci, do których uśmiechnęła się fortuna? Zogniskowanie przez reżyserkę przedstawienia, Aleksandrę Patelską, wymowy sztuki na tej problematyce było punktem wyjścia do budowy sytuacji scenicznych, a przede wszystkim zrozumienia motywacji głównych postaci i nakreślenia ich wyrazistych charakterów.
Sztuka nadal cieszy się dużym powodzeniem. Namysłowscy artyści grali ją już gościnnie w Wołczynie, w Opolu, we Lwowie na Ukrainie w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Amatorskich Zespołów Teatralnych „Uśmiech Talii” w 2011 r., a także w Budziszynie na Łużycach w marcu 2012 r. w ramach obchodów jubileuszowych 100-lecia powstania Związku Serbów Łużyckich „Domowina”.

Jurij Koch: „Łużycki król” - współczesna komedia utopijna
Reżyseria: Aleksandra Patelska
Obsada: Marcin – król łużycki: Aleksander Szachnowski, Regina – królowa: Żaneta Szachnowska, Owczarz – sołtys: Sylwester Zabielny, Sieglinda – sąsiadka / Kornelia Wendischhausen – posłanka: Sandra Pankiewicz, Listonosz: Łukasz Ocharski, 1 policjant: Błażej Sobaszek, 2 policjant: Michał Didek.
Montaż dźwięku i muzyki, światło, obsługa techniczna: Mateusz Kania

„Pierwiastek z minus jeden albo najpiękniejszy dzień w życiu” w odsłonie teatru „Bez Atu”
Premierowy pokaz „Pierwiastka z minus jeden...” widzowie obejrzeli na deskach Namysłowskiego Ośrodka Kultury w październiku 2009 r.  z okazji jubileuszu 10-lecia istnienia miejscowej grupy teatralnej „Bez Atu”.
W pierwszej realizacji sztuki Mariana Hemara (1901-1972) udział wzięli: Sebastian Janisz, Karolina Nasiadek, Aleksander Szachnowski, Żaneta Szachnowska i Łukasz Ocharski. Obecnie, w częściowo zmienionej obsadzie, role małżonków - Jerzego i Krystyny - zagrają Sylwester Zabielny i Aleksandra Dubińska.
"Pierwiastek z minus jeden..." – napisany w 1966 r. na emigracji w Londynie przez wybitnego polskiego poetę, kompozytora i dramaturga – jest komediowym wariantem motywu faustowskiego. Rzecz dzieje się w ciągu paru godzin, jednego popołudnia, w mieszkaniu Jerzego i Krystyny, które stanie się areną przebiegłej walki dobra ze złem, próbą przechytrzenia losu i tajemniczego Obcego.

Marian Hemar: „Pierwiastek z minus jeden albo najpiękniejszy dzień w życiu” – komedia w III aktach
Reżyseria: Aleksandra Patelska.   
Obsada: Sylwester Zabielny – Jerzy, Aleksandra Dubińska – Krystyna, Aleksander Szachnowski – adwokat i przyjaciel obojga,  Żaneta Szachnowska – Siostra Felicja,  Łukasz Ocharski – Obcy.
Montaż dźwięku i muzyki, światło, obsługa techniczna: Mateusz Kania