Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -

Oddaj cząstkę siebie - tylko 4 ml krwi

 

Podczas Dnia Dawcy Szpiku w Powiecie Namysłowskim, który Starostwo Powiatowe w Namysłowie współorganizuje z Fundacją DKMS Polska, odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych. Akcja dedykowana jest wszystkim osobom chorym na białaczkę i inne choroby krwiotwórcze,  dla których przeszczep jest jedyną szansą na życie. 
DzienDawcy2.jpeg
Wydarzenie, które odbędzie się 21 października 2012 roku w Namysłowskim Ośrodku Kultury będzie miało charakter pikniku rodzinnego z szeregiem niespodzianek, m.in. z występami lokalnych artystów oraz z poczęstunkiem. W trakcie akcji prowadzony będzie punkt medyczny, w którym będzie można dokonać rejestracji. Przebiega ona w sposób sprawny i szybki, a polega na oddaniu 4 ml krwi.
 
W Polsce co godzinę, wykrywana jest u kogoś białaczka. Wielu z tych chorych wymaga przeszczepu szpiku lub komórek krwiotwórczych. Jedynie co czwarty pacjent znajduje dawcę wśród członków rodziny. Aż 75 procent wymaga pozyskania komórek od dawcy niespokrewnionego. Dla nich jedyną szansą są osoby zarejestrowane w bankach jako potencjalni dawcy.  Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz ze Starostwem Powiatowym w Namysłowie przeprowadzą "Dzień Dawcy Szpiku w Powiecie Namysłowskim", podczas którego wszystkie chętne osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym zwiększyć szansę osób chorych na białaczkę. W Polsce zarejestrowanych jest 300 000 potencjalnych dawców, z czego blisko 250 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska.
 
Potencjalnym dawcą szpiku kostnego może zostać każda osoba znajdująca się pomiędzy 18, a 55 rokiem życia, ważąca minimum 50 kilogramów i nie mająca dużej nadwagi. Osoba, która się na to decyduje musi wypełnić formularz i zgodzić się na pobranie 4 ml krwi, niezbędnej do określenia cech zgodności antygenowej. Dawca nie ponosi, żadnych związanych z tym kosztów. 
 
Istnieje przekonanie, że dawstwo szpiku to zastrzyk w kręgosłup i spowodowany tym paraliż. To nieprawda, ratując komuś życie przez oddanie szpiku kostnego, nie narażamy swojego. Pobranie komórek od dawcy odbywa się podczas zabiegu przypominającego autotransfuzję. Trwa on zwykle 4 godziny i po kolejnych kilku godzinach, można już normalnie funkcjonować. Drugą metodą jest pobranie w pełnym znieczuleniu szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (NIE z KRĘGOSŁUPA!).